top of page

תואר אקדמי

 

 

החל בחודש ינואר 2014 הפך ביה"ס אמנות הלידה Affiliate של אוניברסיטת קליפורניה, לעניין הכרה בלימודי לידה Birth studies לתואר ראשון ומתקדמים.

 

גוף ידע הלידה צובר בשנים האחרונות נפח חסר תקדים. עבודות המתארות היבטים רפואיים וביו-מדיקליים של תהליך הלידה, בצד כאלו החוקרות את ההיבטים החברתיים, הפסיכולוגיים והפילוסופים שלה ונוספים, מתפרסמות בקצב אדיר בספרות המקצועית והאקדמית.

 

במקביל, מסתמן גידול דרמטי במספר המקצועות הסב-לידתיים החדשים כגון דולה, מדריכת הכנה ללידה, יועצת הנקה, ועוד, כמו גם במספר העוסקים במקצועות אלו. לימודי הלידה מתרחבים וכוללים היבטים תיאורטיים ומעשיים, והתחרות בין העוסקים גוברת. גם ביחסי הגומלין שבין המקצועות השונים שסביב ללידה חלים שינויים מרחיקי לכת. כך למשל 'בולעת' לתוכה הדולה, נתחים עצומים ממיומנויות הידע והרטוריקה של המדריכה להכנה ללידה, והופכת למומחית החדשה בלידה.

 

למומחיות החדשה בלידה נדרשות הכרה ומסגרת הולמת אשר ישקפו את היקף גופי הידע שהן מחזיקות כמקובל בדיסציפלינות מקבילות. מאחר וחלק עצום מן הידע הינו חלק תיאורטי ופילוסופי, וזאת מבלי לגרוע מגודלו של הפרקטיקום – הניסיון המקצועי, הרי שללא ספק האכסניה המתאימה לעניין היא זו האוניברסיטאית האקדמית. 

 

ישראל, כמדינת ילודה מובהקת, מובילה גם בצבירה של ידע הלידה. בתי הספר השונים המכשירים דולות ומדריכות להכנה ללידה עובדים באופן שונה מהאופן בו פועלים מוסדות הכשרה מקבילים בחו"ל. בעוד שבארה"ב ובאירופה מבוססת שיטת ההכשרה על חלק ארי של לימוד מרחוק, ועל קורס פרונטאלי המרוכז במספר ימי לימוד אינטנסיביים בלבד, הרי שבישראל, מתקיימים קורסי הכשרה בשיטה שונה בתכלית: הם ממושכים והיקפם נע בטווח שבין 400-100 שעות לימוד אקדמיות לקראת תעודה מוכרת.

 

אוניברסיטת קליפורניה, מוסד ללא כוונת רווח המתמחה בהערכת תכניות לימודים ובמדידת התאמתם לתקן הלימוד במדינות בארה"ב ובהכרה בניסיון מקצועי רלוונטי כחלק מן הצבירה של נקודות זכות לקראת זכאות לתואר. בית הספר אמנות הלידה הוכר כמוסד היחיד בישראלה המוסמך על ידי אוניברסיטת קליפורניה FCE לוס אנג'לס, להערכת תכניות לימודים וניסיון מקצועי והוא משמש כנציג הבלעדי בישראל של האוניברסיטה.

תכנית הלימודים של ביה"ס אמנות הלידה קיבלה הכרה על ידי המועצה האקדמית של אונ' קליפורניה, אשר מצאה כי התכנית הינה מקבילה ומתאימה ללימודים של מוסדות לימוד אקדמיים בעלת הכרה מקבילה בארה"ב.

 

יחד עם זאת התכנית פתוחה בפני בוגרות כל בתי הספר השונים בישראל בעלות תעודת הסמכה בלימודי לידה שונים כגון: דולה, מדריכת הכנה ללידה, מדריכת הנקה, יועצת הנקה, מדריכה ליוגה לנשים הרות ועוד.

 

התעודה המתקבלת: תואר BA, MA בלימודי לידה Birth studies. התעודה והתואר מאושרים ומוכרים על ידי אוניברסיטת קליפורניה.

הפיכת גוף ידע הלידה לאקדמי, היא מטרה נשגבת אשר תיטיב עם האנושות בכלל ועם היולדות בפרט בישראל ובעולם. אם עד לפני שני עשורים איש לא שמע על לימודי מגדר, ולהבדיל הנדסה ביו-רפואית ומקצועות אקדמיים נוספים, הרי שאנו עומדים להיות עדים בקרוב להולדת דור ראשון ומבטיח של בעלות תארים אקדמיים בוגרי לימודי לידה.

 

בברכה,

 

רותי קרני הורוביץ, מנהלת ביה"ס אמנות הלידה

 

למידע נוסף אנא פנו אל

רותי קרני הורוביץ 052-8374237 ruti@leida.co.il

 

 

אודות אוניברסיטת קליפורניה  FCE

 

 http://cauniversity.edu.cufce.org

אוניברסיטת קליפורניה FCE פועלת באישור ותיאום עם גורמי ממשל ותעשייה ותאגידים ברחבי ארצות הברית. הגוף הינו גוף מוכר וניתמך ע"י משרד החינוך האמריקאי, משרד החקלאות האמריקאי, משרד החינוך של מדינת קליפורניה, ומחלקת הרווחה של לוס אנג'לס.

האוניברסיטה מוסמכת להעריך את חומר הלימוד המועבר במדינות זרות, ולהכיר במערכות אוניברסיטאיות  זרות בהתאמה למערכת האוניברסיטאית והמקצועית האמריקאית. תואר או תעודה המאושרים  ע"י האוניברסיטה שווי ערך לתואר או תעודה דומים אשר התקבלו ממכללות או אוניברסיטאות ברחבי ארה"ב.

 

יתרה מזאת, האוניברסיטה משמשת היום כגורם מבקר ומסמיך עבור אוניברסיטאות ברחבי ארצות הברית עצמה וצוותה נמנה על צוות החינוך של האומות המאוחדות. 

אוניברסיטת קליפורניה היא אחת הבודדות בכל ארצות הברית המוסמכת ע"י הממשל האמריקאי  להעריך ולהעניק תארים שווי ערך המקובלים בכל ארצות הברית.  

 

חשיבות ההכרה של האוניברסיטה הנה רבה ביותר.

כל מוסד להשכלה גבוהה אשר חפץ בהכרה ברחבי ארצות הברית חייב באישור והסמכה מטעם משרד הפנים ושרת הפנים של ארצות הברית.אוניברסיטת קליפורניה  FCEקיבלה מינוי להעניק הסמכה זו על פי סטנדרטים וקריטריונים גבוהים (בחתימה אישית של מזכירת המדינה הגב' עו"ד הילרי קלינטון )ׂ

 

אוניברסיטת קליפורניה FCE, מוכרת בין היתר ע"י :

משרד החינוך האמריקאי המועצה להסמכה להשכלה גבוהה.איגוד לשכת עורכי הדין האמריקאי האגודה הבינלאומית לחינוך  (AIEA) : ארגון זה הוא הגבוה והיוקרתי ביותר בעולם. וחברים בו נשיאי האוניברסיטאות הגדולות כגון - הרואורד, וייל, משרד החינוך האמריקאי, המועצה האמריקאית לחינוך, איגוד המכללות  והאוניברסיטאות האמריקאי ועוד גופים באיגודי החינוך הבינלאומיים. 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page