top of page

איך לבחור קורס דולות שנכון לך

נשים רבות המתעניינות בקורס דולות, שואלות את עצמן איך לבחור קורס דולות איכותי שיתאים להן. בשורות הבאות ריכזנו

עשרה עקרונות שימושיים, שיסייעו לך בבחירה.

 

להתמצא ולהכיר את בתי הספר השונים

 

קיימים היום כעשרה בתי ספר להכשרת דולות בישראל המציעים קורסים השונים זה מזה בהיקף, בתכנים, בדגשים, במחיר ובגישה הכללית שלהם. מנעד הגישות רחב. מבתי ספר שרואים בדולה 'תומכת לידה' שמטרתה העיקרית להחזיק את היד ליולדת, ועד בתי ספר שרואים בדולה את המומחית החדשה בלידה ומכשירים אותה בלימודי לידה מלאים.

 

להבין מהי הגישה המועדפת עליך

 

מתוך הגישות השונות לתפקיד הדולה, נגזרים מסלולי הכשרה השונים משמעותית האחד מהאחר, וכדאי שתבחרי באופן הכשרה שיתאים לצבע

האישי שלך. לדוגמא, אם תלכי ללמוד בבית ספר שמתמחה בלימודי רפואה משלימה, סביר שעיקר הלימודים יעסוק במגע, ובשיטות אלטרנטיביות.

לימודים בבית ספר המדגיש את העיוני, יעמיקו במודל המדיקלי של לידה, בביו-מכניקה, ובהיבטים תיאורטיים של לידה.

 

      להבין מהו המוקד הסב-לידתי המועדף עליך

 

בתי ספר רבים המכשירים דולות מציעים תכניות לימודים אקלקטיות הנוגעות לתקופה הסב-לידתית המורכבת מן ההריון, הלידה, האימהות הראשונית וכו'. אם את מעוניינת להתמחות בתחום הלידה, חשוב שתוודאי שתכנית הלימודים שלך ממוקדת בלידה ואינה מבוססת על 'תכנית טעימות'. הזמן שלך שווה כסף ומשאבי למידה, וכדאי שתוודאי שישנה הלימה בין מוקד הקורס ובין מוקד התקופה הסב-לידתית שבו את מעוניינת להתלמד.

 

לשאול מה היקף הקורס

 

שעות אקדמיות הן יחידת הזמן בה נמדד היקף קורס להכשרת דולות. בדקי מהו מספר השעות האקדמיות שהקורס כולל, והאם בית הספר מפריד בין שעות אקדמיות פרונטאליות לבין שעות אקדמיות מעשיות. אם ישנה הפרדה, בדקי באיזו מסגרת מתקיימות השעות המעשיות. לדוגמא, מאד תופתעי לגלות לפתע אם 30 שעות מתוך הסילבוס הן באחריותך הבלעדית, במסגרת עבודת גמר..

 

לבחון את היחס בין תיאוריה ופרקטיקה

 

תמהיל הקורס להכשרת דולות כולל בדרך כלל חלק תיאורטי וחלק מעשי. כדאי שתדעי מהו משקלו של כל חלק כזה בתכנית הלימודים שלך. ישנו הבדל מהותי בין לימודים עיוניים תיאורטיים ובין מעשיים, העשויים לכלול שעות ארוכות בחדר תרגולים וסדנאות ולהיפך. רעיון טוב יהיה גם לשאול באילו לוקיישנים מתקיימים הלימודים. חשוב שתבדקי האם יש הלימה בין ציפיותייך לבין המציאות.

 

להכיר את אבא ואמא

 

לכל בית ספר להכשרת דולות ישנו המוניטין שנצבר במשך שנות קיומו. אם בית הספר צעיר מאד אין זה אומר שבהכרח אינו טוב, אלא שיש פחות סיכוי שהמוניטין שלו יגיע לאזנייך לטוב ולרע אלא אם תבדקי בעצמך. בקשי לשוחח עם בוגרות מחזורים קודמים של הקורס, וכן התענייני בחדרי הלידה השונים האם נתקלו בדולות שהן בוגרות בית הספר המסוים, ואיך התרשמו מהן. דולות שלמדו במוסד בעל מוניטין טוב, ינהגו בדרך כלל לפי קוד התנהגות גבוה, וישאירו רושם מקצועי על אנשי הצוות.

 

לעיין בסילבוס

 

אין מסמך שנותן מידע מדויק יותר על הנעשה בקורס מאשר הסילבוס. כדאי לך לדרוש ולעיין בסילבוס הלימודים, אך שימי לב: בתי ספר שונים יכולים להציג סילבוסים דומים מאד בקורסים להכשרת דולות. חשוב שתשאלי לכן מה היקף שעות הלימוד המדויק שמוקדש לכל נושא, ומי המרצה. נושא כמו 'אנטומיה' יכול לגזול בקורס אחד מאה שעות אך הרלוונטיות שלו נמוכה משום שהאנטומיה הנלמדת היא כללית, של גוף האדם, בעיקר גבר, וגם מערכות הרבייה נלמדות שלא בהיבט הלידתי.

 

לדעת מראש מי ילמד אותך בסופו של דבר

 

שימי לב לתמהיל המרצים בקורס, ואם אינו מפורט בסילבוס – דרשי לדעת. האם רופא מלמד על התערבויות רפואיות בלידה, או מיילדת שאינה מוסמכת לבצען או ללמד אותן. שאלי מה אחוז ההרצאות אותן מעבירה רכזת הקורס. אם רכזת הקורס מעבירה למעלה מ-40% מן החומר, זה אומר דרשני. בדקי היטב מיהם המרצים שבסופו של דבר יעמדו מולך.

 

לשים לב היטב למחיר ולתנאי תשלום

 

הזהרי מהבטחות בנוסח 'נסתדר' ומבתי ספר אשר אינם מוכנים לומר לך מה מחיר הקורס. בדקי גם האם יש הנחה על תשלום מראש או הנחת מזומן, ייתכן שמסלול זה אפשרי עבורך וישתלם לך.

 

לא לוותר על לשאול מה קורה במידה ונפרדים

 

בכל התחלה של תהליך ישנו סיכון של אי התאמה שתתברר שבהמשך הדרך, ויעלה צורך להיפרד. זה קורה. לכן, חשוב שתתמצאי בתקנון שכר הלימוד של המוסד בו את בוחרת ללמוד כדי שלא תמצאי את עצמך מחויבת לשלם מחצית משכר הלימוד, אם החלטת לעזוב לאחר שני שיעורים לדוגמא.

 

לבדוק מה סוג התעודה המוענק ומה משמעויותיו

 

בתי הספר השונים מעניקים תעודות שונות. אמנם, התעודות אינן מוכרות עדיין על ידי משרדי הבריאות או התעסוקה, אך יש להן הכרה ציבורית ומקצועית. בקשי לראות את התעודה או התעודות המוענקות בסיום הקורס. בדקי האם את מקבלת תעודת 'תומכת לידה', 'דולה', או 'דולה בכירה' או תעודה אחרת. שאלי האם התעודה מוכרת ועל ידי מי. נכון להיום יש בישראל בית ספר אחד בלבד שמעניק תעודות המהוות דיפלומה בינלאומית ומוכרות בעולם.

 

לבקר בבית הספר בזמן אמיתי

 

אורח לרגע רואה את הכל. התעקשי להיכנס ליום לימודים רגיל, ותוכלי לאסוף מידע עצום ורב ערך. כשאת מגיעה לכיתה, הביטי בנעשה סביבך. ראשית, מיהן חברותייך ללימודים? אדם הוא ממוצע סך חבריו במקרים רבים. ראי האם את מתחברת לסביבת הלימודים הזו? מוצאת לך 'חברות' פוטנציאליות בין המשתתפות או שאת מסוייגת מהן. איך אווירת הלימודים? האם המרצה טובה? מהי התרשמותך הכללית? האם סביבת הלימוד נעימה? מטופחת? או מוזנחת ובלתי נעימה. האם הרכזת נוכחת? כמה אנשי צוות של בית הספר נוכחים בקורס בפועל? האם בסוף הטעימה את רוצה ללכת או להישאר?

 

לקבל החלטה רציונלית, אך לא לשכוח את תחושת הבטן – למי את מתחברת

 

את ההחלטה הסופית בעניין קורס דולות אנו מקבלות ככל התחלה, ראשית כהחלטה רגשית. לאחר מכן תבוא הרציונליזציה, כדי לשמור ולהגן עליך מבחירות שגויות. ובכל זאת, אין חזקה מתחושת בטן. למרות שהאינטואיציה נחשבת 'אזוטרית' ולא מדעית, בסך הכל גם היא משקללת נתוני שטח מורכבים, ולמרות שלא תמיד תקבלי הסבר רציונאלי לתחושת הבטן – עדיין זו לא סיבה לפסול את המידע התמציתי שהיא מביאה. בעיקר כשהיא שלילית. במילים אחרות – אינטואיציה שלילית היא אינדיקטור ברור להימנע מלבחור בבחירה אליה היא מתייחסת, בעוד שאינטואיציה ותחושת בטן חיובית צריכה להישקל בנוסף על הפלט הרציונאלי שנובע משקלול המידע הכולל שהתקבל.

 

אם שני מדדים אלו נותנים תוצאה חיובית בסופו של יום – לא נותר לנו אלא לאחל לך ב ה צ ל ח ה!קורס דולות אמנות הלידה לידה מצאי דולה ליווי בלידהמעוניינת במידע נוסף? רוצה לטעום יום בקורס האיכותי בישראל ולגלות האם את מתאימה? מלאי את הטופס ונתקשר עוד היום!

 

 

 

 

bottom of page